Зареждане

Алжир дава 180 милиона динара на Иман Хелиф за златния медал

Публикувано на: Август 10, 2024 в 02:00 ч
Алжир обяви, че ще присъди значителна награда от 180 милиона алжирски динара (около 1,2 милиона евро) на боксьорката Иман Хелиф, след като тя спечели златния медал на Олимпийските игри в Париж през 2024 година.

Тази новина беше съобщена от BIM Fighting, въпреки че точната сума все още не е официално потвърдена. Това явно беше огромна мотивация за Хелиф, която надигра китайката Лю Ян и я победи с решение на съдиите. Така тя спечели златото в категория до 66 килограма.

Хелиф е подложена на много критики заради участието си в женския бокс. След като победи редица опоненти, Хелиф се пребори до финала. Суматохата е главно защото Хелиф е наричана трансджендър. Тестове на боксьорката показаха, че има мъжки XY хромозоми от раждането.

Това би й дало несправедливо предимство срещу нейните опонентки. МОК обаче не виждат никакъв проблем с това и не спряха да бранят Хелиф, която вече е и олимпийска шампионка. Тя печели едва втори златен медал в бокса за Алжир от 2000 година насам.