Зареждане

Интервю с Анди Зауер

Интервю с Анди Зауер
Публикувано на: Септември 1, 2009 в 10:16 ч

Анди Зауер е една от емблемите на К-1. 26-годишният холандец стана част от най-успешните бойци в света с успехите си в Макс сериите на най-популярната кикбокс верига на планетата. Талантът спечели короните през 2005-а и 2007-ма. Този сезон той е фаворит да стане първият боец, триумфирал с три титли в К-1 Макс. Разрушителя се класира за финалния турнир, който ще се проведе на 26 октомври.


В своята кариера Зауер е печелил три пъти световната титла в Шутбоксинга (С-1). Има и няколко световни корони по кикбокс и муайтай.

Мегазвездата даде специално интервю за българските фенове на К-1 и за читателите на "Sportal.bg" с обещанието скоро да гостува у нас.

анди зауер кик бокс


Нека да започнем със страхотния ти мач от втория кръг на елиминациите срещу Артур Кишенко. Подготви ли нещо специално за тази среща, след като Артур те победи на полуфинала в заключителния турнир през 2008-ма?
Не, нямаше специална подготовка. Разбира се имах двойно по-голямо желание да го победя, защото смятах, че не загубих предишната среща между нас.

Какво мислиш за Кишенко, един от лидерите на младата генерация в К-1?
Смяатм, че няма да остане много дълго в Макс категорията заради своя ръст. Той е много висок. Скоро ще отиде в горните категории. Артур е много силен боец, но лично аз смятам Джорджио Петросян за лидера на младата генерация.

За трети път ще се биеш с Буакау пор Прамук през октомври. Много хора смятат, че неговата форма спадна през последните три години и той не е същата сила, каквато беше в периода 2004-06. ще подготвиш ли нещо специално за този мач?
Буакау е много силен. Бие се различно от 2005 и 2006-та, но все още е един от най-здравите бойци. Познавам отлично неговите слабости. Той също знае моите. Тренирам много драво и давам всичко от себе си, за да продължа във финалния мач.

Сезонът не започна много добре за теб. Загуби от Джорджио Петросян. Смяташ ли, че беше ограбен в този мач? Ако имаш шанса да го срещнеш отново през тази година в евентуален финал за титлата на К-1, какво ще промениш в сравнение с първата среща?
Беше много оспорвано решение. Смятам, че би трябвало да спечеля. Той е много труден съперник. Освен това се би пред неговите хора и неговата организация. Ако се срещна с него на финалите, ще бъде съвсем различно. Определено ще подходя по различен начин, но първо трябва да внимавам с Буакау.

Стартира твоята кариера в К-1 със загуба от товя дългогодишен холандски съперник Алберт Краус. Какво си мислеше след този лош старт във веригата и как успя да подобриш играта си във веригата?
Бях много млад. Само на 20 години. За пръв път бях в Япония и не бях достатъчно подготвен за подобно шоу. Краус ме изненада и спечели след медицинаска намеса. По това време той беше истински шампион. През 2005-та нещата се промениха. Оттогава аз се превърнах в един от четиримата шампиони на К-1 Макс. Победих отново Краус през 2007-ма и спечелих за втори път титлата в К-1 Макс. Вече дори не мисля за поражението през 2003-та.

Готов ли си да участваш в някой от тайландските турнири на стадион Лумпини или на друго легендарно съоръжение? Смяташ ли, че можеш да последваш успехите на Рамон Декерс в Тайланд по чистите муай тай правила?
Вече съм на 26 години. Аз съм кикбоксьор, а не муайтай боец. Рамон Декерс е уникален. Разбира се, готов съм да се бия в специален мач срещу шампиона на Лумпини в категория до 70 кг. Просто, за да видим кой е най-силният боец на планетата. Дори веднъж казах, че съм готов да се бия с Йодсенклай Файиртекс по неговите правила в Тайландд (б.а. един от най-успешните тайландски бойци в категорията). Не смятам, че това ще се случи. Тайланд не ме очаква с широко отворени врати, а освен това имам доста ангажименти в Европа.

Мачът ти с Йодсенклай Фаиртекс през миналата година беше много оспорван. Той е смятан за един от топ бойците във вашата категория. Ти го победи. Би ли ни казал какви са неговите силни страни и как е възможно да бъде надвит?
Той рита и удря много здраво. Еднообразен е, но си остава доста труден съперник. Не се движи много, но за сметка на това е изключително корав. Щастлив съм, че се бих с него. Аз съм един от малкото, които могат да кажат, че са победили Йод. Можеш да отвърнеш неговия начин на игра, само ако го нараниш преди това.

Още един от твоите съперници - Масато, ще окачи ръкавиците в края на годината. Смяташ ли, че К-1 ще загуби много от неговото пенсиониране?
Масато символизира К-1 Макс. Може да се каже дори, че е нещо повече от К-1 Макс. Той отвори вратите на толкова много бойци в Япония. Ще бъде доста жалко, но от друга страна много умно, че той се отказва. Опасявам се, че вече няма да има толкова много зрители, след като Масато се откаже. Може би нов японски герой ще заеме неговото място.

С повече от 140 професионални мача смяташ ли се вече за ветеран в бойните спортове? Започваш ли да усещаш следите от стари контузии и годините на здрави тренировки по твоето тяло?
Да, ветеран съм, но все още съм само на 26. Имам много младо съзнание. Играх доста юношески мачове с протектори, когато бях по-малък. Ръцете ми са чупени четири пъти, но с подходящите неща бих могъл да се бия до 30-годишна възраст. Тогава мога да кажа, че съм се състезавал достатъчно и съм имал добра кариера.

Как се вижда Анди Зауер след края на своята кариера? Треньор или може би мениджър?
Времето ще покаже, само Господ знае отговорът на този въпрос.

Кажи ни нещо за твоето семейство. Родителите ти били ли са спортисти?
Не, нито един от тях не е практикувал спорт.

Фен ли си на футбола и кой е твоят любим отбор?
Да, харесвам футбола. "Аякс" са моите любимци.
 

Помниш ли как започнаха да те наричат Разрушителя?
Моят стар треньор (б.а. Джон де Линг) ми даде този прякор едно време. Никога не съм го използвал, защото не ми пасва. Моето име е Анди "Зауер Пауър" Зауър.

Преди да влезеш в К-1 си започнал с шутбоксинга. Къде се чувстваш по-силен - в С-1 или в К-1 и какви са особеностите, които всеки боец трябва да има предвид, когато се състезава в различните правила и срещу различни съперници в двете категории?
Харесвам и двата вида правила. Шутбоксингът е моят домашен спорт. К-1 е много близък. За мен боят си е бой. Искам да съм номер 1 и в двете организации.

Започнал си да се занимаваш с бойни изкуства на 7 години. Как пламна искрата към този спорт и как майка ти реагира на твоето решение?
Всичките ми приятели практикуваха бойни изкуства по това време. Бях мъничък, но винаги търсех екшъна. Баща ми смяташе, че кикбоксът ще ме укроти и се оказа прав. Майка ми не харесваше тренировките, но въпреки това татко ме заведе в залата. Когато майка разбра, вече беше прекалено късно. Никога не повдигна отново въпроса. Сега е щастлива, защото кикбоксът ми донесе успех и вероятно спаси моя живот.

Какъв е тренировъчният и хранителен режим на Анди Зауер?
Тренирам по 6 пъти в седмицата в залата по кикбокс. Ходя два пъти в седмицата на английски бокс. Два пъти седмично тренирам с наставника ми за сила и бягам още три пъти седмично. Всяка тренировка е между 1,5 и 2 часа.

Мои познати ми казаха, че са те виждали в Несебър на ваканция. Какво мислиш за нашата страна и колко пъти си посещавал Черно море?
Твоите приятели са те излъгали (смее се). Никога не съм бил в България. Но ще дойда, ако ме поканите.

Следиш ли тежката категория на К-1? Кой е твоят фаворит за спечелване на титлата през 2009-та и какво мислиш за това, което се случи в миналогодишния финал между Реми Боняски и Бадр Хари (б.а. мачът беше прекратен с дисквалификация срещу Хари)?
Много неща се изговориха за мача между Бадр Хари и Реми Боняски. Бадр направи грешка. Реми спечели. Това е. Тази година шампионът ще бъде определен между Бадр, Реми, Питър (б.а. Аертс) и Сем (б.а. Семи Шилт).

Последен въпрос. Ако можеше да си избереш друга професия, на която да се посветиш, коя щеше да бъде тя?
Щях да стана доктор. Специалист по сърдечни или ракови заболявания. Щях да се опитвам да спася живота на хората всеки ден. Имам голямо уважение към всички, които живеят с надеждата да спасят чужди животи.

Източник: Sportal.bg

Последни новини

Оферта на деня

Горещи Новини

Видео

Най-четени статии днес