Теодор Христов излиза срещу бивш шампион на GLORY след месец
„То когато има адреналин, студ не усещаш и се бориш гол до кръста. Помага и асеновградският червен мавруд, който много сгрява - разкрива с усмивка тайната Кумчев. - Макар че в моите лозя, които са пет декара, отглеждам каберне и мерло. През живота си никога не съм купувал грозде. Ако не си произведа - не правя вино. Отделно баща ми е направил 300 кг луканка, 150 кг пастърма… Без качествена храна то така ли се става силен?”
„Много са атрактивни и хората плащат, за да гледат - допълва носителят на златния пояс „Дан Колов” за 2013 г. - В Турция имат мазни борби, в Якутия се борят по къси панталони, докато единият от състезателите не се опре с ръка или коляно. А в Монголия излизат с елечета с дълги ръкави и ботуши. Имат и кожени гащета. Дърпат се с въже, което минава през гърдите им. Целта е противникът да падне на коляно и печелиш. За жалост не допускат чужденци и не можах да се пробвам…”
„След време и плажната борба ще стане олимпийски спорт, защото е атрактивна и срещите завършват бързо - за 3 минути”, прогнозира бронзовият медалист от Евро 2010.
„Видя ме, че съм притеснен, и докато вървях към малкия финал, ме накара да пея една закачлива родопска песен - „Пауне форкат” - разкрива Кумчев. - След това винаги, като се видим с него, се майтапим с тази случка. Всъщност на всички треньори през годините съм благодарен, че ми гласуваха доверие да съм в националния отбор. Както и на моите съотборници във всички категории, с които воювахме на тепиха, постигнахме успехи и показахме на света къде е България и колко е силна.”
„Когато влязох за първи път в залата, беше огромна, с четири тепиха и имаше 200 деца - спомня си шампиона. - Страшно ми хареса и си казах: Ще ставам борец! Бях седми клас и тежах 80 килограма. Първият ми треньор Дончо Чолаков, като ме видя, ми каза: Ето ми я тежката категория! Така започнах. Физически бях много силен, но технически хич ме нямаше.”
„Всяко едно дете трябва да спортува поне до 8-и клас - категоричен е Кумчев. - Може да не стане спортист, но това ще формира у него безценни навици - на дисциплина, ако щете и на хигиена. Спортът ще му помогне да се интегрира в колектив...”
„Всичко зависи от родителите как ще възпитат децата си - смята Кумчев. - А не да правят проблем защо например да дават 50 лева на месец за тренировки и да казват: „Защо да му пълня гушата на този? Ами това са парите му за цигари за седмица…”
„Трябваше да взема решението за отказ от националния заради много травми - признава той. - Имам пет операции в кариерата. И сега съм благодарен на президента на федерацията Валентин Йорданов и на генералния секретар Рахмат Сукра, че ми гласуваха доверие да работя с младите.”