България с множество медали от европейското по шинкиокушин

Публикувано на: Юни 9, 2010 в 08:45 ч

374 състезатели от 30 държави премериха сили на Европейския шампионат в гр. Логроньо, Испания. Състезанието се проведе в градската зала на Логроньо, столица на автономната област Ла Риоха. България беше представена от 6 състезателя при възрастните и 12 състезателя при младежите. Заедно с тях пътуваха треньори, съдии и група почитатели на този спорт.

Допълнителен стимул за нашия отбор бяха окуражителнире викове на ентусиазираната агитка от български емигранти живеещи в този регион.

Самото състезание протече при добра организащия и в чудесна атмосфера.

За осми път европейската шампионска титла стана притежание на Валери Димитров . Той преодоля без особени трудности именитите си съперници. Най-силния състезател на българското Карате стана единствения европеец печелил осем пъти шампионската титла на стария континент. При жените Цветелина Николаева се класира трета в категория 65 кг. препъвайки се само в полуфиналната среща. Останалите участници от отбора повечето от които бяха дебютанти на такъв форум, се представиха достойно. Особено впечатление направи участието на Васил Вангелов. Той достигна до четвъртфинала където отстъпи на опитния състезател от Литва Анжей Милевски. За победата на литовеца доста очевидна заслуга обаче имаха съдиите на срещата.

Три златни, два сребърни и три бронзови медала е постижението на българските бойци при младежите. Нашите състезатели приключиха повечето си срещи с категорични победи с Ипон или Ваза-ари, не оставяйки никакъв шанс на съперниците си. Златни медалисти станаха Александра Цветкова в кат. 55 кг. и Ралица Андреева в кат. 60 кг. при девойките и Богомол Тихолов след български финал в кат. 55 кг. при юношите. Със сребърни медали се сдобиха Стефан Червенков в кат. 55 кг. и Станислав Комсалов в кат. 70 кг. Бронзови медалисти станаха Михаела Никова, Ивелин Венкови, Георги Лотаров, като и тримата бяха на крачка да бъдат с по-добро постижение. В дисциплината Ката при девойките Михаела Никова е шеста, а Деница Георгиева девета, а при жените Елена Башкехайова се класира четвърта.

Почетен гост на шампионата бе актьора, носител на 4-ти дан в Киокушин, сенсей Долф Лундгрен. Негова бе честа да награди шампионите в различните категории.

По време на състезанието бе проведено събрание на борда на Европейската Карате Организация - ЕКО, след което бе обявено, че WKO (ИКО 2) се увеличава с няколко нови федерации. Най-значителните от тях - полска организация с 5000 члена, австрийската федерация и щатската федерация членуващи досега в ИКО 1 са мащабно попълнение в редиците на ЕКО и WKO. Освен тях молби за прием са подали още три държави членуващи понастоящем в ИКО 1.