Най-големият сайт за бойни спортове

       

Кодокан джудо

Дискусии за различните традиционни бойни изкуства, тяхното приложение и принципи.

Кодокан джудо

  0     Мнениеот vodao на 29 Сеп 2008, 13:56

Има ли юзъри, практикуващи джудо, които са запознати с катите - по-специално за Кошики но ката, Киме но ката и Гошин джуцу но ката става въпрос на първо време. :idea:
vodao
vodao
 
Мнения: 9
Регистриран на: 22 Сеп 2008, 11:32
Град: Стара Загора

Re: Кодокан джудо

  0     Мнениеот mart1nezZ на 29 Сеп 2008, 18:12

Koshiki no Kata, известни и като Kito-ryu no Kata - набор от техники за приучване (свикване). Състоят се от 21 техники, които принадлежат на "Kito School of jujutsu". Jigoro Kano ревизира техниките и ги включва в Kata.

Въпреки, че Koshiki no Kata, не се виждат често в Съединените щати, те все още се преподават и практикуват в Япония. Някои демонстрации с тях от 1950 година, могат да се видят във филма "Classic Judo Kata" на Hal Sharp.

Kime no Kata, още познати и като Shinken Shobu no Kata- серия техники за самозащита в джудото, са разработени в Kodokan около 1888 година. Серията се състои от 8 техники от коленичила (клекнала) позиция (idori waza) на тялото и 12 техники от изправена позиция (tachi waza). Сетовете от техники представляват начини за защита с две въоръжени и две невъоръжени ръце.

Kodokan Goshin Jutsu е комплекс от самостоятелни форми за самоотбрана в Джудо. Това е най-последно създадената Kata (през 1956 година). Тя включва техники от Айкидо поради влиянието на Kenji Tomiki. Тази Kata се състои от няколко техники за самоотбрана.

Те включват:

- противодействие на невъоръжен нападател
- противодействие на атака с нож, кинжал и др. подобни
- противодействие на атака с тояга, пръчка и др. производни
- противодействие на атака с пистолет

Ето какво казва и Уикипедия за тази Kata:

Against unarmed attack

When held

Ryote-dori (Two-Hand Hold)
Hidari-eri-dori (Left-lapel Hold)
Migi-eri-dori (Right-lapel Hold)
Kataude-dori (Single-Hand Hold)
Ushiro-eri-dori (Collar Hold from Behind)
Ushiro-jime (Choke from Behind)
Kakae-dori (Seize and Hold from Behind)

At a distance

Naname-uchi (Slanting Strike)
Ago-tsuki (Uppercut)
Gammen-tsuki (Thrust-Punch to Face)
Mae-geri (Front Kick)
Yoko-geri (Side Kick)

Against armed attack

Dagger

Tsukkake (Thrust)
Choku-zuki (Straight Thrust)
Naname-zuki (Slanting Stab)

Stick

Furiage (Upswing against Stick)
Furioroshi (Downswing against Stick)
Morote-zuki (Two-Hand Thrust against Stick)

Pistol

Shomen-zuke (Pistol at the Abdomen)
Doshi-gamae (Pistol Held at the Side)
Haimen-zuke (Pistol against the Back)

Ето и едно полско видео клипче, именно за Goshin Jutsu:
http://www.youtube.com/watch?v=87kwDjR0-FE
mart1nezZ
mart1nezZ
 
Мнения: 354
Регистриран на: 28 Юли 2008, 13:54

Re: Кодокан джудо

  0     Мнениеот vodao на 29 Сеп 2008, 18:32

Благодаря, за това става въпрос точно. ;) По отношение на тази последната, Гошин джуцу, се говори, че е дело на известния в айкидо средите учител Кенджи Томики. На каква основа е станало това сътрудничество, и въобще имаш ли някакво инфо по този обмен. Имам един познат, който преподава айкидо в Ирландия, зная, че и с Томики айкидо се занимава, та и той може да каже нещо в добавка.

Аз не съм джудока, обаче имам интерес към историята и развитието на БИ по принцип. Просто ей така, за разширяване на кръгозора повечко, пък и като комуникира човек с представители на различни БИ, добива и повече разбиране на някои от нещата. Иначе инфо за четене има, но хубаво е да стане и приказка, контакт и нови приятелства даже ... :D

Хайде и аз да се изнасям към залата, пък после ще продължим. Благодаря за вкючването, още веднъж. :idea:
vodao
vodao
 
Мнения: 9
Регистриран на: 22 Сеп 2008, 11:32
Град: Стара Загора

Re: Кодокан джудо

  0     Мнениеот mart1nezZ на 29 Сеп 2008, 20:50

За протокола да кажа, че и аз не съм джудока, но съм винаги ЗА такива дискусии. ;) Надявам се още хора да се включат с повечко инфо и за други БИ.
По отношение на въпроса ти, на каква основа е станало сътрудничеството между Айкидо и Джудо, ето какво казва отново Уикипедия. ;)

Цитат: "Kenji Tomiki (15 март 1900 - 25 декември 1979) е японски Айкидо и Джудо учител и основател на стила в Айкидо, Shodokan, още познат и като Tomiki Aikido.
Tomiki е един от първите ученици на основателят на Айкидо, Morihei Ueshiba, а също и на Jigoro Kano, основателят на Джудо."


Мисля, че това изяснява нещата. :)
mart1nezZ
mart1nezZ
 
Мнения: 354
Регистриран на: 28 Юли 2008, 13:54

Re: Кодокан джудо

  0     Мнениеот vodao на 30 Сеп 2008, 12:51

Ето точно и ползата от общуването :D ( Аз принципно може да се каже, че доста чета, но то пък и човек няма как да "прибере" всичко и да стане крачеща енциклопедия...) :D Та, ако не беше писал, че Томики сенсей е учил и айкидо и джудо, нямаше и да се поразровя за още допълнителна информация. ( Аз като чуя "Кенджи Томики", го свързвам единствено с "новаторството в айкидо" и нищо повече.)

Оказа се, че той всъщност първо се е занимавал с джудо ( получава 1 дан през 1919 год.), а се запознава с Уешиба сенсей 5-6 години по-късно. Четейки биографията му, ( представена от негови последователи в Томики айкидо), се оказва, че той се е занимавал с джудо и през 50-те, дори е издал 2 книги - едната за джудо, другата за джудо и айкидо. През 1971 получава 8 дан в Кодокан джудо.

Така, че май е обяснимо "присъствието" му в разработките на тази ката. :idea:
vodao
vodao
 
Мнения: 9
Регистриран на: 22 Сеп 2008, 11:32
Град: Стара Загора

Re: Кодокан джудо

  0     Мнениеот mart1nezZ на 30 Сеп 2008, 15:34

Определено личи, ползата от такива дискусии. ;)

П.П.
Направо го разнищихме това Кодокан джудо. ;) Кое БИ е следващото :?: :)
mart1nezZ
mart1nezZ
 
Мнения: 354
Регистриран на: 28 Юли 2008, 13:54

Re: Кодокан джудо

  0     Мнениеот vodao на 01 Окт 2008, 18:03

Ами то, че има още за нищене - има, но да се надяваме, че ще се включи и някой джудока, че да разширим обсъждането. :D

На тоя етап колкото "наляхме основите" - толкова, пък като ни дойде нещо на ума за джудо ново - ще пишем в темата. И сега ми идва на идея да отворим разговор за нещо друго, не по-малко популярно и широкомащабно като тема. В нова тема, естествено. :idea:
vodao
vodao
 
Мнения: 9
Регистриран на: 22 Сеп 2008, 11:32
Град: Стара Загора


Назад към Бойни изкуства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron