Тайбе Юсеин бе наградена от държавата за номер 1 през 2019 г.

Публикувано на: Януари 21, 2020 в 10:59 ч
Тайбе Юсеин бе наградена от държавата за спортист №1 на 2019 г. На церемония "Нощта на шампионите" в зала "Рейнбоу плаза" европейската шампионка и сребърна медалистка от световното първенство през изминалия сезон получи чек за 25 000 лв. от министър Красен Кралев. Тя донесе и единствената олимпийска квота засега за родната борба за игрите Токио 2020.

За първи път наградата бе поделена между двама, Другият носител бе биатлонистът Владимир Илиев, който донесе първия медал от световно първенство при мъжете за "белия" спорт - сребро. Той също получи 25 000 лв.

Ощо 215 00 лв. бяха раздадени от Спортното министерство и Българския спортен тотализатор на победителите в 7-те категории.  Наградата за треньор №1 за изминалата година също бе поделена - между треньорката на ансамбъла по художествена гимнастика Весела Димитрова и селекционерът на националите по вдигане на тежести Иван Иванов. Двамата получиха по 25 000 лв.

А ансамбълът бе награден за отбор №1 за четвърта поредна година и взе чек за 50 000 лв.

В категорията „Млад спортист до 23 г.“ за 2019 г. победител е щангистът Божидар Андреев. През миналата година той спечели две европейски титли и бронз от световното първенство. Андреев и неговият треньор Пламен Братойчев получиха по 10 000 лева.

В категория „Млад спортист №1 до 18 г.“ бе отличена фехтовачката Йоана Илиева. Тя и треньорът й Ивайло Воденов получиха премии по 10 000 лв.

В категория „Млад спортист №1 до 16 г“. наградата бе за плувеца Йосиф Миладинов, който заедно с наставника си Стефан Георгиев получиха чекове за 5000 лв.

В категория “Спортист с увреждания №1 на България” беше награден световният шампион в бягането на 1500 м Християн Стоянов. Неговата премия е в размер на 10 000 лв., а тази на треньора му Евгени Игнатов е 5000 лв.

По време на церемонията министър Красен Кралев връчи най-високото държавно отличие в областта на спорта “Венец на победителя” на заслужили спортисти, ръководители и деятели.

Отличени бяха Таня Богомилова, Петър Попангелов, Цено Ценов, Александър Томов, Йото Йотов, Валентин Михов, Кирил Домусчиев, Александър Александров, Георги Аврамчев и Илия Лалов.

Водещи на церемонията бяха капитанката на гимнастичките Невяна Владинова и водещият Део.