Най-големият сайт за бойни спортове

       

Еволюцията в бокса

Новини, събития, дискусии относно всичко що е страйкинг и тупа-лупа.

Еволюцията в бокса

  1     Мнениеот pikaso1212 на 11 Фев 2016, 13:30

Здравейте, боксьори :)
Напоследък се запалих да гледам по-стари боксови мачове. Напълних си душата с трите мача между Али и Фрейзър, двата мача на Фрейзър с Форман и епичния сблъсък между Али и Форман. Гледах мачовете, които намерих в нета на Роки Марчиано, Джо Луис, двата мача между Джийн Тъни и Джак Демпси и още няколко мача от зората на бокса.
Искам да ви попитам как оценявате развитието на бокса и въобще еволюцията на спорта? Можем ли да проследим определени периоди на развитие в техническо отношение?
Променила ли се е много ударната техника и защитните маньоври от 20-30-те години на миналия век до наши дни?
В сайта виждам, че често се пише, че в момента тежката категория е в криза и съвременните боксьори нямаше да имат шанс, ако бяха родени във времето на Али, Фрейзър, Форман или Тайсън от най-добрите му години. А, как мислите биха се представили съвременните боксьори със сегашните си умения и техники срещу старата школа- Джо Луис, Марчиано, Демпси, Джак Джонсън?
pikaso1212
pikaso1212
 
Мнения: 36
Регистриран на: 23 Дек 2011, 11:19
Град: Plovdiv

Re: Еволюцията в бокса

  1     Мнениеот KCD2 на 11 Фев 2016, 15:06

Сегашните тежки биха били фаворити защото фактически те са СУПЕР-тежки.А примерно Марсиано и Демси са тежали по 85 кила...Джо Луис има шанс,но е бил прекалено бавен (имайки предвид че и тогава така се е играло просто,не е имало толкова динамика) и мисля,че ще има проблеми с по едрите от него.Като цяло разликата в габаритите ще е най-решаваща.Джак Джонсън за мен е един от най-надценените боксьори.Спечелил титлата в тежка категория след победа на шампиона в средна категория...Победил Джефрис и до там...Историците твърдят,че силно е избягвал редица черни боксьори.Като цяло си остава просто първия негър световен шампион в тежка категория...Нищо особено...Иначе по въпроса ти могат доста локуми да се разтягат,но как виждаш един Кличко или Фюри срешу Марсиано или Демпси? Ще ги бият от 3 метра...просто нямат шанс.
Аватар
KCD2
 
Мнения: 165
Регистриран на: 11 Фев 2013, 20:50

Re: Еволюцията в бокса

  1     Мнениеот vilkata на 11 Фев 2016, 15:31

pikaso1212 написа:Здравейте, боксьори :)
Напоследък се запалих да гледам по-стари боксови мачове. Напълних си душата с трите мача между Али и Фрейзър, двата мача на Фрейзър с Форман и епичния сблъсък между Али и Форман. Гледах мачовете, които намерих в нета на Роки Марчиано, Джо Луис, двата мача между Джийн Тъни и Джак Демпси и още няколко мача от зората на бокса.
Искам да ви попитам как оценявате развитието на бокса и въобще еволюцията на спорта? Можем ли да проследим определени периоди на развитие в техническо отношение?
Променила ли се е много ударната техника и защитните маньоври от 20-30-те години на миналия век до наши дни?
В сайта виждам, че често се пише, че в момента тежката категория е в криза и съвременните боксьори нямаше да имат шанс, ако бяха родени във времето на Али, Фрейзър, Форман или Тайсън от най-добрите му години. А, как мислите биха се представили съвременните боксьори със сегашните си умения и техники срещу старата школа- Джо Луис, Марчиано, Демпси, Джак Джонсън?

То като цяло спорта е в криза.За сравнение между днешните боксиори и тези преди тях, и дума не може да става.Различни пари, добавки, медикаменти и условия за подготовка.Все пак аз съм привърженик на предишните бойци, но мисля, че когато не ти харесва нещо, трябва да оставиш привържениците му да го развият и да видиш докъде ще стигнат.
vilkata
vilkata
 
Мнения: 224
Регистриран на: 18 Мар 2015, 17:53
Град: sofia

Re: Еволюцията в бокса

  1     Мнениеот българиец на 12 Фев 2016, 00:31

Темата е инфантилна, защото преди почти век, каквито боксьори споменавате, да тежиш 80-90 кг. е било постижение, а холандците са били една от най-ниските нации в света. А сега, с тия бройлери в спорта, може онези да се виждат неконкурентни, но пък са били къде-къде по-сурови и сърцати и се чудя в тези условия дали няма да чегарят сегашните? Или сегашните в онези времена как ли биха се представили?

А как пък виждате Владко да издържи един тупаник от Роки или по-скорошен боец - Формън? Как би играл Тайсън срещу Али или Фрейзър? И Тайсън го споменавам само защото е по-актуален, но реално още Роки доказва, че размерът може да е предимство, но средни на ръст хора (реално ниски за тежката) могат да накарат големите да падат като греди.

Боксът как се развива ли? Ами сега еди кой си щаб гледа срещи, анализира, играят се игри, защото вече не е спорт, а бизнес (не само боксът, а спортът изобщо), лъже се повече от всякога с допинга, така че сериозно се замислям тези сега, които са уж толкова мощни, бързи и прочее дали могат да се справят при условията, при които са се били онези, освен че навремето са били 15 рунда, ръкавиците далеч по-малко пазещи...
Аватар
българиец
 
Мнения: 289
Регистриран на: 06 Мар 2012, 17:37

Re: Еволюцията в бокса

  0     Мнениеот sparatok на 12 Фев 2016, 14:15

В края на 30те - началото на 40те боска се променя. Има еволюция и боксьорите стават професионалисти. До тогава са ходели на работа , а бокса им е бил хоби, хоби за забавление на работническата класа. След това се появяват вече , кака наречените "професионалисти " , на които бокса им е работа. Според мен е трудно да се сравняват. Пионерите не са ползвали стимуланти , няма диети , само сърце и любов към бокса. Миля че Марчияно е последния боксьор от непрофесионален тип , всички след него са профита.
sparatok
sparatok
 
Мнения: 33
Регистриран на: 06 Юни 2015, 11:51
Град: Capua

Re: Еволюцията в бокса

  1     Мнениеот KCD2 на 12 Фев 2016, 14:47

Всъщност професионалисти има още от 1900 насам.Уилард,Демпси,Тъни.Всички са били професионалисти.Имали са мениджъри,треньори и т.н.Да не говорим,че Демпси-Карпантие е достигнал почти 2 милиона приходи,а се е провел преди 100 години...Просто еволюцията на самия спорт е огромна.Разликата в подготовката и уменията на бойците е огромна.Специално за тежката ако говорим и разликата в габаритите е огромна.
Аватар
KCD2
 
Мнения: 165
Регистриран на: 11 Фев 2013, 20:50

Re: Еволюцията в бокса

  0     Мнениеот sparatok на 12 Фев 2016, 17:31

Така е , те са се водили професионалисти , но в началото на четиридесетте е самата еволюция. Самите спортисти минават на друго ниво. Не говоря за парите , а по скоро за самата промяна в бокса. Изменя се стила. Минава се чисто технически на по професионално ниво. Преди това масово е имало боксьори , които ходят на тренировки след работа. Това имам в предвид , че самите боксьори ставт професионалисти. Не че е нямало и такива , които са се занимавали само с бокс , но са биле малко. А ти сам казваш , че и самите боксьори в по късен етап са с по големи габарити. Вижда се и в самия бокс как движенията и техниката е по изменена. Това имам в предвид.
sparatok
sparatok
 
Мнения: 33
Регистриран на: 06 Юни 2015, 11:51
Град: Capua

Re: Еволюцията в бокса

  0     Мнениеот българиец на 12 Фев 2016, 21:29

Представете си сегашните глезльовци и продукти по онова време сега, обратното го разгледахме, както става винаги, ама този вариант ми се вижда не по-малко интересен.
Аватар
българиец
 
Мнения: 289
Регистриран на: 06 Мар 2012, 17:37

Re: Еволюцията в бокса

  3     Мнениеот Seaboy на 16 Фев 2016, 01:46

Реално Българиеца даде добри примерни, не виждам как Владимир оцелява Форман. Нито Тайсън Фюри как си подскача с небрежен ляв пред Майк. За мен лично тежките, който независимо от времето биха били шампиони са Али, Форман, Майк, Ленъкс, Витали. Просто наистина Роки Марчияно, колкото и да е бил сърцат и така нататък с неговите габарити няма как да притесни изброените. И въпреки че не ми се иска да го кажа само Витали не виждам в фантазиите си кой би го бил лесно, независимо от коя епоха.
Аватар
Seaboy
 
Мнения: 144
Регистриран на: 07 Ное 2008, 12:21
Град: София

Re: Еволюцията в бокса

  0     Мнениеот българиец на 16 Фев 2016, 09:41

Не е до габарити (продължавам да твърдя, че навремето не е било току-така да тежиш 100 кила и нагоре и да си по 2 метра - хормони и химия), той е бил даже по-висок от Тайсън, но с по-къси ръце (Роки). Просто толкова здрава глава май не е срещана и с едни съвременни методи, които да му подобрят някои неща, както и да сложи някое кило отгоре, е готов да се пребори, ако не с всички, с немалка част от големите имена в тежката.

Али твърди, че е по-добър от Фрейзър и че удря по-жестоко, но това за ударите му е доказвано и казвано многократно и хич не е за подценяване в тежката, особено срещу бойци като Владко например. А за Виталий и аз така мисля.

Атлетите от която и да било епоха са били не по-малко, че ако сравним и с днешните бизнесмени, атлети от наследниците им. В много спортове условията и правилата са били дори по-сурови, особено пък в бокса, с боеве по няколко часа на гола ръка. И в този ред на мисли - всеки един голям от своята епоха, при условията и възможностите на друга, сигурно ще се справи. Защото същината си остава.
Аватар
българиец
 
Мнения: 289
Регистриран на: 06 Мар 2012, 17:37

Следваща

Назад към Бокс и кик-бокс

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта