Най-големият сайт за бойни спортове

       

Съвет към начинаещ

Дискусии за различните традиционни бойни изкуства, тяхното приложение и принципи.

Съвет към начинаещ

  0     Мнениеот donybg на 23 Ное 2016, 18:28

Здравейте на всички,
Видях, че вече има няколко подобни за молби за съвети из форума и ще си позволя и аз да потърся съвет от хората с опит тук.
След някои иключителни грешни избори в по-младите си години(цигари, алкохол и застоял начин на живот, кофти храна) се докарах до положение на затлъстяване. Сега съм 175 см /105 кг.
Дали е късно да започна с някакъв боен спорт? Много съм далеч от мисълта за каквито и да е било спортни успехи. Осовната ми мотивация е регулиране на теглото, повишаване на нивото на самодисциплина, реакция и всички други ползи от спорта.
Вторият ми въпрос, по-скоро притеснение, е че ще изглеждам нелепо в залата. И заради годините и заради килограмите.
И последно, към какво бихте ме насочили? До колкото разбирам, бокса е доста натоварващ и един вид е перфектната кардио тренировка развива освен физиката, още куп полезни умения. Това е личното ми впечатление, но разбира се бих се радвал да чуя и мнението на хора с опит.
donybg
donybg
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Ное 2016, 17:54
Град: Sofia

Re: Съвет към начинаещ

  4     Мнениеот Ro на 23 Ное 2016, 20:21

Пропуснал си да споменеш годините си, но никога не е късно да започнеш да тренираш. С какъвто и боен спорт да се захванеш, ще си изненадан от резултатите и бързо ще стопиш много излишни килограми ако съчетаеш спорта с правилна диета. Най-важното е първите месеци да не се отказваш, защото ще ти е много тежко.
Относно втория ти въпрос - Имало е доста хора с наднормено тегло из залите, в които съм тренирал и ти гарантирам, че абсолютно няма от какво да се притесняваш. Няма как човек, който е излязъл от зоната си на комфорт и се опитва да промени начина си на живот, да изглежда нелепо.
А към какъв стил ще се насочиш, изцяло си зависи от личните ти предпочитания. Успех.
Аватар
Ro
 
Мнения: 89
Регистриран на: 01 Окт 2013, 18:52
Град: Бургас

Re: Съвет към начинаещ

  3     Мнениеот jamski на 24 Ное 2016, 13:54

Бокс, кикбокс, муай тай. Според мене там има най-много кардио като цяло в бойните спортове и изкуства. ММА не съм тренирал и не знам за него предполагам че и там има въпреки, че има повече граплинг което забавя темпото тъй че ти препоръчвам първите изброени. Като цяло обаче ако го тренираш само за отслабване има и други доста по-добри варианти, защото преди всичко те са бойни спортове, кардио ефекта им е вторично явление lol
Аватар
jamski
 
Мнения: 251
Регистриран на: 15 Мар 2011, 00:59

Re: Съвет към начинаещ

  3     Мнениеот Карелин на 26 Ное 2016, 14:53

Диетата е много важна. Но така и така си се забавил, по-добре изчакай да минат празниците. :)
Аватар
Карелин
 
Мнения: 224
Регистриран на: 13 Сеп 2014, 22:19

Re: Съвет към начинаещ

  4     Мнениеот devistator на 27 Ное 2016, 00:33

Принципно не обичам да се правя на учител и за това ще ти споделя някои изводи от нещата които съм виждал през годините с надеждата, че може да са ти полезни, а дали ти ще се спреш на тях е въпрос на личен избор.

Никога не е късно за спорт и е похвално, че си осъзнал нуждата от раздвижване. Най-честите травми в ставите са в резултат от наднормено тегло, говориме за изтънен хрущял, проблеми с връзките и т.н. За да се избегнат до колкото е възможно и натоварването да стане постепенно бих ти препоръчал ОФП /обща физическа подготовка/, както и елементарни упражнения за координация на крайниците преди да започнеш с истинския спорт. Предполагам вече всичко е качено в интернет и youtube /не е като преди 15 години/ и едва ли ще ти е трудно да намериш простички, но ефективни неща. Разбира се леките кросове са задължителни, плуването също е за предпочитане, но е въпрос на избор. След като преминеш тази фаза си избери спорт, както колегата е споменал кик-бокса е добро начало, ако имаш приятел или познат който се занимава с подобен спорт би било чудесно. Грам да не ти пука как ще изглеждаш, в залите не ходят само медалисти от световни първенства и няма от какво да се притесняваш.

Разбира се би било добре да обърнеш внимание и на хранителния режим, не се ограничавай много и не се изтезавай, това не е помогнало на никой. Подбирай храната която ще консумираш и не бързай с продуктите, които са една камара химия и празни обещания за сваляне на тегло, често от тях се получава така клиширания ефект на yo-yo.

Волята ще се усили след като видиш първите резултати, познавам хора отслабнали с над 40 кила още преди да навършат 24, самочувствието им е тотално различно, както и личния живот. Все пак годините не са до толкова решителен фактор, дали си на 20 или 40 е въпрос на усещане, разбира се времето за възстановяване е по-дълго, движенията са с една идея по-забавени, но няма както да те плаши. Постави си ясна цел и бавно и спокойно я преследвай.

Пожелвам ти на първо място да си жив и здрав и да не се откажеш когато дойдат трудните моменти.
devistator
devistator
 
Мнения: 37
Регистриран на: 16 Окт 2013, 23:21
Град: Sofia

Re: Съвет към начинаещ

  2     Мнениеот БоксМма на 29 Ное 2016, 21:33

Остави ги тия цигари и джибри почвай да тренираш нещо
БоксМма
БоксМма
 
Мнения: 7
Регистриран на: 13 Авг 2015, 11:59

Re: Съвет към начинаещ

  0     Мнениеот rzamen на 07 Апр 2018, 18:17

Аз мисля, че какъвто и спорт да избереш все ще е от полза. Няма значение дали ще е граплинг или стайк, занимаваш ли се сериозно ще постигнеш резултат.
rzamen
rzamen
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Яну 2018, 18:03
Град: Sofia


Назад към Бойни изкуства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 6 госта