Най-големият сайт за бойни спортове

       

Винг Тчун- комерсиализация и мит

Дискусии за различните традиционни бойни изкуства, тяхното приложение и принципи.

Винг Тчун- комерсиализация и мит

  0     Мнениеот pikaso1212 на 17 Мар 2016, 14:12

Здравейте, бойци!
Наскоро посетих школа по Винг Чун или там както се нарича, понеже в залата много държаха на произношението, че било Винг Тчун и всеки път като споменавах по навик името Винг Чун без Т и ме поправяха. Като цяло ми направи добро впечатление тренировката, но това, което ме подразни беше пълната комерсиализация на бойното изкуство (честно казано по-голяма комерсиализация не съм виждал за никое друго бойно изкуство). Казаха, че школата е част от федерацията Евто Винг Тчун или нещо подобно и била де факто франчайз на някаква световна федерация. Съответно освен месечната такса за обучение (която не беше никак малка в сравнение с други бойни изкуства) трябва годишно всеки трениращ да плаща и такса франчайзинг към федерацията, което ми прозвуча доста странно, понеже не го бях срещал като изискване преди като съм тренирал други бойни изкуства. Също така задължително трябва да си закупя тренировъчен екип, който се състои от бяла тениска, черно долнище на анцунг и гуменки, но всички с емблема на федерацията. Този комплект струваше малко над 100 лв. Също усетих и едно твърде голямо преклонение пред главния треньор Станислав Багалев, който беше издигнат буквално в някакъв идол и представен не само като светило на бойните изкуства, ами едва ли не като непобедим.

Второто нещо, което ме подразни беше това, че постоянно треньора (а и всички, с които говорих в залата) имаха самочувствието, че Винг Тчун е най-великото бойно изкуство създавано някога, нещо уникално, невиждано, основано на коренно различна концепция бойно изкуство. Треньора ми изнесе една лекция, в която ми обясняваше как във Винг Тчун всичко е наука, физика и прочие. Как за разлика от еди-кое си бойно изкуство Винг Тчун бил еди-какво си и почна да сравнява Винг Тчун с бокс, карате, мма и прочие като възхваляваше Винг Тчун като едва ли не непобедимо. Обясняваше ми как във Винг Тчун ударната техника следвала най-голяма логика и била в хармония с естеството на човешката физиология. Ударът се нанасял по най-кратка линия в сравнение с други бойни изкуства. Нямало никакви излишни движения и циркаджийски номера. Това може и да е истина донякъде или дори изцяло, но така поднесено честно казано ми прозвуча като хвалба. После започна да ми обяснява как Винг Тчун е цялостна и завършена система за водене на бой и че ако се захвана с Винг Тчун, то не трябва да го комбинирам с други бойни изкуства, защото това ще ми развали Винг Тчуна и ще окаже негативно влияние върху овладяването ми на това уникално бойно изкуство. Цялата му лекция общо взето целеше да ме убеди, че Винг Тчун е несравнимо и много по-добро от всички останали бойни изкуства.

Искам да ви попитам дали и вие имате подобни впечатления от Винг Тчун и по-конкретно срещали ли сте явно самохвалство във практикуващите го? Имате ли впечатление за комерсиалната и финансова част на Винг Тчун? Какво мислите за Винг Тчун като бойна система? Наистина ли е толкова уникална и ефективна, както се опитват да я изкарат?
pikaso1212
pikaso1212
 
Мнения: 36
Регистриран на: 23 Дек 2011, 11:19
Град: Plovdiv

Re: Винг Тчун- комерсиализация и мит

  0     Мнениеот KCD2 на 17 Мар 2016, 14:42

Всяко кунг-фу е просто "специални ефекти"...Страхотно е за филми,но като приложение в реалния живот,освен в залата където на демонстрация всеки прави каквото учителя му каже и след това драматично допринася за успеха на движенията му,другаде не виждам как може да се приложи ефективно.Да,може да фраснеш някой в носа,но в момента в който започнеш с приомите стил Ип Ман и ще гризнеш дървото.Нека сифу Багалев се пробва с някой боксьор,за да докаже думите си...Всичко е просто комерсиализация...В САЩ има милион училища в които учат пълни глупости и измислени техники.Не само за Винг Чун,но и за почти всяко друго бойно изкуство...Стивън Сегал е чист пример за самохвалство и бръщолевене на глупости.А върха на тортата за мен е Брус Лий...В днешно време 9 от 10 човека ще ти кажат,че той е най-великия боец,който се е пръквал някога и може да бие всеки,въпреки,че няма нито един регистриран мач.Бокс,Кик-бокс или какъвто и да е сериозен мач,срещу противник,който не е отишъл там да му легне...всичко е на демострации...така,че според мен си зависи от човека.Ако ти харесва и ти е интересно няма лошо да го тренираш,но повечето хора се лъжат от филмите...
Аватар
KCD2
 
Мнения: 165
Регистриран на: 11 Фев 2013, 20:50

Re: Винг Тчун- комерсиализация и мит

  0     Мнениеот tanovsky на 17 Мар 2016, 14:46

Уникална - Да, ефективна - НЕ! Ако тръгна да обяснявам ЗАЩО, няма да ми стигне времето, пък и пространството. Поздрави;)
Аватар
tanovsky
 
Мнения: 102
Регистриран на: 22 Яну 2013, 15:50
Град: София

Re: Винг Тчун- комерсиализация и мит

  0     Мнениеот devistator на 17 Мар 2016, 18:35

Имам един познат с който сме расли, та той се занимава с въпросния спорт около 20 години и найстина е тотална мафия, не му дават да стане инструктор, не му дават да води група, винаги има някакви сметки и врътки, абе грозна работа. Отделно от това аз съм на мнение, че интелигентния човек може да извлече нещо полезно от почти всичко, друг е въпроса до колко си струва. Ако става въпрос за Брус Лий, бих казал че ценното което е оставил е философията му, а не скапаните филми в който е намазан с олио и врещи като котка, а опонента му почти не влиза в кадър. След като се запознах с книгата му ми допадна и принципите на които учи са полезни, но да не се откланяма много от темата.

За мен лично Уин Чун или както искаш го наричай не е ефективно, но може и да те научи на нещо полезно стига да ти се занимава, но да плащаш 50 такси, комисионни, данъци и лихви е доста смешно. Инструктурите винаги хвалят спорта който преподават, това е нормално, поне повечето са така и за това не им се връзвай. Ако ти се прави, прави го с желание, ако ли пък не, не!
devistator
devistator
 
Мнения: 37
Регистриран на: 16 Окт 2013, 23:21
Град: Sofia

Re: Винг Тчун- комерсиализация и мит

  0     Мнениеот Qk на 17 Мар 2016, 18:49

Това е едно от най-комерсиалните и смешни бойни изкуства според мен.Не съм го практикувал,но имам познати,които са се захващали с него и все едно наистина им промиват мозъците,започват да говорят,че това е най-великото бойно изкуство,че всички други бойни изкуства не струват и т.н.
Естествено на демонстрации,филми и клипчета изглежда наистина непобедимо,но не знам до сега да има някой винг чун боец,който да се е прочул с уменията си в мма напримерно и т.н.И на въпроса защо няма такива участници,най-често отговорът е "винг чуна е много опасен и не може да се практикуват техниките му на ринга" или нещо от този сорт.
Абе пълна пародия общо взето.
Аватар
Qk
 
Мнения: 161
Регистриран на: 09 Яну 2010, 20:17

Re: Винг Тчун- комерсиализация и мит

  0     Мнениеот pikaso1212 на 18 Мар 2016, 01:54

Всъщност в нета има един клип на реална схватка (сбиване) между двама от корифеите на Винг Чун- Емин Бозтепе и Уилям Чен. Схватката е меко казано смешна. Де факто нито единия от двамата не използва Винг-Чун техники, което показва, колко много се разминава бойното изкуство с реалния бой. Сбиването протича все едно се бият двама ученици в 5-ти клас. Емин Бозтепе събаря Уилям Чен и го налага с юмруци на земята (макар, че Уилям Чен казва в интервю по-късно, че е блокирал всичките му удари). По-късно, когато Ройс Грейси печели първите издания на УФЦ, Емин Бозтепе изказва съмнение, че БЖЖ действително работи, при което Ройс го предизвиква публично. Емин отказва под предтекст, че Винг-Чун е опасен стил и че де факто тогавашния правилник на ММА е ограничаващ и далече от истинския бой. Както каза и инстрктора, за който споменах в първия пост, Винг-Чун на земя де факто е бъркане в очи, скубане, хапане, с две думи оцеляване кой както може. Затова и Емин Бозтепе отказва боя с идеята, че би убил Грейси, ако се стигне до бой на земя. Точно обаче в реалния му бой с Уилям Чен се стига до бой на земя и честно казано е смешна работа. Не ми се мисли, ако беше се състоял боя и наистина се беше стигнало да легне на земята с някой от фамилията Грейси.
Впрочем във филмите за Ип Ман много добре е описан целия съвременен дух на бойното изкуство (имам предвид съвременната комерсиализация и идеята за непобедимост). Във филмите Ип Ман пуши цигари, бие всички все едно е Чък Норис, постоянно се натяква, че става дума за Винг-Чун, а комерса е отразен в една от сериите, където Ип Ман е помолен да тренира едни деца и го питат кога може да почнат и той на няколко пъти им казва, че ще почнат веднага щом си платят таксата. :)
pikaso1212
pikaso1212
 
Мнения: 36
Регистриран на: 23 Дек 2011, 11:19
Град: Plovdiv

Re: Винг Тчун- комерсиализация и мит

  0     Мнениеот matrix на 19 Мар 2016, 18:50

Вярно е ,че това изкуство си отива,ако не вече да си е отишло.
Не се демонстрират никакви качества,никакви бойци не се чуват насам от 80'те години на 20-ти век.
Поголовно не се разбира това изкуство - по разбираеми причини.
Нормално е да си отиде...
Но е учудващо все пак за България - защото тя е посещавана от голям брой майстори по Винг Чун.
Явно трениращите не са схванали какво са ги учили.
Колкото до Китайските бойни изкуства - в момента яко наблягат на Муай тай.От вчера Буакао има семинар на един стадион - около 50 000 има с него които уж тренират - може и да влезе в книгата на Гинес ,кой знае...
Фимите за Ип Ман са за неговия живот,но не и за Винг Чун като цяло.
Аватар
matrix
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Дек 2014, 21:31
Град: Бургас

Re: Винг Тчун- комерсиализация и мит

  0     Мнениеот huff1 на 20 Мар 2016, 09:02

Муай тай не е китайско бойно изкуство WTF :D
huff1
huff1
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Юни 2009, 22:07
Град: Sofia

Re: Винг Тчун- комерсиализация и мит

  0     Мнениеот KCD2 на 20 Мар 2016, 13:52

matrix филмите за Ип Ман са точно фокусирани около Винг Чун.Комерсиализация,летене,биене на 60 човека без да те пипнат и т.н....И фактите около живота му са просто ей така нахвърляни помежду другото.Първия филм е добър,останалите са кешграб,особено последния с Тайсън.Да не забравяме,че и във втория филм се бие с боксьор.Наистина бих искал да видя винг чун мастър срещу боксьор,защото това е един вид ебавка с бокса,но само на приказки.Като дойде време за действие,почваме с оправданията.Просто търсене на слава на чужд гръб.И Муай тай е тайландско бойно изкуство.
Аватар
KCD2
 
Мнения: 165
Регистриран на: 11 Фев 2013, 20:50

Re: Винг Тчун- комерсиализация и мит

  0     Мнениеот vilkata на 20 Мар 2016, 20:54

KCD2 написа:Наистина бих искал да видя винг чун мастър срещу боксьор,

Съдист. lol
vilkata
vilkata
 
Мнения: 224
Регистриран на: 18 Мар 2015, 17:53
Град: sofia

Следваща

Назад към Бойни изкуства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта