Най-големият сайт за бойни спортове

       

Базови упражнения с щанги и собствено тегло ?

Всякакви дискусии относно различни тренировки и упражнения.

Re: Базови упражнения с щанги и собствено тегло ?

  0     Мнениеот kuzman на 07 Яну 2012, 18:54

atanas88 написа:Мъдро говори Кузман.

Поправи ме ако съм разбрал нещо неправилно:
За подобряване цялостен фитнес
1. Полулег>лег
2.Полулег дъмбели(редуване)>полулег с щанга
3.Повторения 17--25
За покачване на експлозивната сила
1.Лег 5*5/3

Главната ми цел е да подобря експлозивната сила и на повечето упражнения не правя повече от 5 повторения. В такъв случай ти си на мнение,че за по-силен удар(земя-крака-таз държани константни) е по-добре да се прави лег тъй като могат да се сложат повече тежести и контузията е по-малко вероятна от полулега?
В момента правя (отделно от спринтирането и боя) 3 дни тренировки за сила и една за издръжливост на мускулите(или правя кросфит тренировка или си избирам няколко упражнения и не спирам 30 мин). Когато имам "избутващ" ден съветът ти е да правя тилен лег, а в деня за издръжливост да вкарам дъмбели от полулег?

Благодаря предварително.


По принцип, зависи много какво точно ти куца в подготовката (общо взето на почти ВСЕКИ му куца нещо). Зависи на какво ниво играеш и зависи какво ти е възстановяването. Сега, от личната ми практика съм забелязал следното нещо - 4 дни (при теб, ако съм разбрал правилно, това са 3 дни сила + 1 ден издръжливост) подготовка с тежести е малко в множко, имайки предвид, че имаш и основните си тренировки побоен спорт. Аз не знам на какво ниво играеш и как точно си организираш подготовката, но (и пак казвам, това е личната ми практика и практиката ми с хора) бих ти предложил следната схема:
- изготвяш си анализ НЕ на това, което ИСКАШ да правиш, а на това, което ТРЯБВА да подобриш.
- след анализа си правиш ниво на приоритети и водиш подготовката си на цикли, обособени от тези приоритети. От тук имаш два сценария:
- готвиш се за аматьорско състезание тип турнирна схема - тук подготовката е доста ясна. Освен, ако нямаш сериозен проблем за наваксване (тип бързина или кардио), караш на ОФП тип кръгова тренировка, като съчетаваш упражнения със собствено тегло и такива със свободна тежест. Повторенията ти трябва да са във висок спектър, но без да се изхвърляш - 15тина. Завършваш тренировката със специфично за спорта ти упражнение. Спираш тренировките с тежести 1-2 седмици ПРЕДИ турнира.
- готвиш се за конкретен опонент - тук анализираш силните му страни (тук говоря от чисто физиологично-параметрична гледна точка) и виждаш, кое може да експлоатира той от твоите слаби страни. Елементарен пример - той е много издръжлив, но иначе не се гордее с особено голяма бързина или сила. От към техника е на добро ниво. Да кажем, че на теб (примерно) ти куца бързината и кардиото. В тази ситуация си даваш приоритет на кардиото, понеже и той не е особено бърз. От там правиш анализ как да си проведеш подготовката - ако говорим за кардиото, то това би било дълги (7-8 упражнения) кръгови тренировки, тренировки по метода ТАБАТА, естествено тичането и т.н. А по твоя въпрос със силата - ако искаш да наваксваш нея за даден опонент - започваш да караш мезо-цикъл. В него правиш САМО най-основните упражнения с тежести, както и някои взривни упражнения със собствено тегло. Ниски повторения естествено.
- не си в режим на подготовка за конкретно събитие и просто искаш да се подобряваш - тук философията също не е голяма. Определяш си конкретния параметър, който ти куца и гледаш да го докомпенсираш с тежести и собствено тегло, като в горепосочените примери. Основен акцент обаче ТРЯБВА да ти е специфичната бойна подготовка. За това другия тип подготовка може да отиде на по-заден план.
Искам да ти обърна внимание на нещо обаче:
- мускулната памет е МНОГО важно нещо. Стимулирай я да се развива ПРЕДИМНО в посока бойния ти спорт. Не те познавам лично, но 4 дни допълнителна подготовка ми се вижда като едно ексцесивно претоварване. Реално, може и да не съм прав, но за ВСЯКО едно ниво на трениращия, специфичните му нужди трябва да са на първо място, че да може да се обостря мускулната памет и да се въздейства на централната нервна система.
- когато работиш над специфичен физически параметър (примерно както действаш ти - за сила), за мен лично е разхищение на време и енергия, както и отклонение от крайната цел, да правиш допълнителна подготовка И за издръжливост. Аз бих ти предложил следното - задели си 2-3 дни за силова подготовка. Издръжливостта явно не ти е приоритет. За времето, за което трупаш сила, наблягай на издръжливостта СЪС СПОСОБИТЕ на бойния ти спорт - скачай на въже, прави повече подскоци - всичко, което правите на тренировките по специфичния ти спорт.
- не се задържай твърде дълго на един физически параметър - другите такива почват да страдат. Ако сега се разцепиш да правиш силова подготовка и я правиш постоянно, с тенденцията да станеш много силен - ще ти пострадат бързината, издръжливостта и др. Направи си мезо-цикъл от няколко седмици (примерно 6) и след това премини на друг параметър, примерно мускулна издръжливост. Болшинството от резултатите от мезо-цикъла ще се запазят, просто от самия факт, че продължаваш да работиш с тежести, от това че биеш чувала и т.н.

Общо взето в момента само това се сещам, но се надявам, да ти е полезно. Не забравяй да следиш възстановяването си.
Аватар
kuzman
 
Мнения: 147
Регистриран на: 06 Мар 2011, 20:12
Град: Sofia

Re: Базови упражнения с щанги и собствено тегло ?

  0     Мнениеот kuzman на 07 Яну 2012, 19:02

За да дам примерна и нагледна представа за нещата, които говоря, ще споделя с вас една статия, която може да се окаже полезна на някой.
http://www.sportsci.org/news/news9709/hatfield.html
Това е цялостната програма, която Ивандър Хоулифилд е следвал за мача си с Бъстър Дъглъс. Както по-запалените фенове на бокса може би знаят, Хоулифилд имаше известни проблеми с навлизането си в тежка категория, особено по отношение на ниското си тегло.
Аватар
kuzman
 
Мнения: 147
Регистриран на: 06 Мар 2011, 20:12
Град: Sofia

Re: Базови упражнения с щанги и собствено тегло ?

  0     Мнениеот atanas88 на 07 Яну 2012, 23:06

BVLGARIYI написа:Голям специалист излезе ..... Без да го приемаш лично сподели колко мача имаш и къде си участвал ама мача ,не търкаляния в залата на тренировки ? И ще ти кажа само едно нещо не съм го измислил аз СИЛА БЕЗ ТРИТЕ ГОЛЕМИ ТЯГА LEG КЛЕК НЕ СЕ ПРАВИ !!!



1.Не съм специалист, но знам повече от теб.
2.За тягата и клека съм съгласен, не толкова за лег
3. Имам боксови мача--20, муай тай--5. За ММА съм зелен и затова и аз самият задавам въпроси на Кузман, но съм изчел достатъчно статии и съм говорил с треньори за това на кое да се набляга. Завърших "Miami University, Oxford, OH" и ходих няколко пъти до бившата зала за тренировки на Рич Франклин в Синсинати--там и още няколко трениращи момчета ми споделиха нещото за лег.
4. 93 килограма съм, наблягам на подготовката за магистратура и тренировката идва 2ра, но се надявам да имам по-сериозни срещи. Кандидат ли си :)
Последна промяна atanas88 на 07 Яну 2012, 23:13, променена общо 1 път
"You are what your deep, driving desire is. As your desire is, so is your will. As your will is, so is your deed. As your deed is, so is your destiny."
– Brihadaranyaka Upanishad
Аватар
atanas88
 
Мнения: 9
Регистриран на: 01 Яну 2012, 16:27
Град: София

Re: Базови упражнения с щанги и собствено тегло ?

  0     Мнениеот atanas88 на 07 Яну 2012, 23:12

kuzman написа:За да дам примерна и нагледна представа за нещата, които говоря, ще споделя с вас една статия, която може да се окаже полезна на някой.
http://www.sportsci.org/news/news9709/hatfield.html
Това е цялостната програма, която Ивандър Хоулифилд е следвал за мача си с Бъстър Дъглъс. Както по-запалените фенове на бокса може би знаят, Хоулифилд имаше известни проблеми с навлизането си в тежка категория, особено по отношение на ниското си тегло.


Ахааа да, тази я бях гледал още преди годин, как съм я забравил?!

Благодаря за отделеното време. Много изчерпателен отговор. Всяко мнение е добре аргументирано. Ами в такъв случай почвам цикъл 3 дни тежести, 3 бой, 3 тичане(тичането винаги ми е влияело добре и много бързо възстановявам). Мога да правя 4ти ден само техника на чувала в подземието ако се чувствам добре.

А как мислиш, прав ли съм да смятам,че лег не е важен. Това момче което спори с мен почва да ме напада лично, а не е хубаво. Таааа да, ти каза,че трябва да се прави само когато се строи сила, нали? Да правя ли нормалният лег?
"You are what your deep, driving desire is. As your desire is, so is your will. As your will is, so is your deed. As your deed is, so is your destiny."
– Brihadaranyaka Upanishad
Аватар
atanas88
 
Мнения: 9
Регистриран на: 01 Яну 2012, 16:27
Град: София

Re: Базови упражнения с щанги и собствено тегло ?

  0     Мнениеот kuzman на 08 Яну 2012, 10:25

atanas88 написа:
kuzman написа:За да дам примерна и нагледна представа за нещата, които говоря, ще споделя с вас една статия, която може да се окаже полезна на някой.
http://www.sportsci.org/news/news9709/hatfield.html
Това е цялостната програма, която Ивандър Хоулифилд е следвал за мача си с Бъстър Дъглъс. Както по-запалените фенове на бокса може би знаят, Хоулифилд имаше известни проблеми с навлизането си в тежка категория, особено по отношение на ниското си тегло.


Ахааа да, тази я бях гледал още преди годин, как съм я забравил?!

Благодаря за отделеното време. Много изчерпателен отговор. Всяко мнение е добре аргументирано. Ами в такъв случай почвам цикъл 3 дни тежести, 3 бой, 3 тичане(тичането винаги ми е влияело добре и много бързо възстановявам). Мога да правя 4ти ден само техника на чувала в подземието ако се чувствам добре.

А как мислиш, прав ли съм да смятам,че лег не е важен. Това момче което спори с мен почва да ме напада лично, а не е хубаво. Таааа да, ти каза,че трябва да се прави само когато се строи сила, нали? Да правя ли нормалният лег?

Чак да не е важен ... важен си е, но за конкретния силов период. Замисли се за следното нещо - да кажем, вдигаш от полу-лег. Ето какво се получава - човешкото тяло е така устроено, че да отказва в дадено движение тогава, когато НАЙ-СЛАБОТО звено откаже. При вдигането от полу-лег, голяма част от натоварването се пренасочва от трицепсите (и конкретен спектър от гърдите) към предната част на рамото. Предната част на рамото е по-слаба от трицепсите и ОПРЕДЕЛЕНО е по-слабо от кой да е спектар на гърдите. Че на това отгоре е силно уязвим на травма. От там си правим заключението, че да го товарим с голяма тежест и взривни движения не е много рационално.
Та с две думи - правия лег си има добро и силно приложение в силовата подготовка. Можеш да го включваш в ОФП за деадаптация и разнообразия, но там не следва да ти е приоритет.
Аватар
kuzman
 
Мнения: 147
Регистриран на: 06 Мар 2011, 20:12
Град: Sofia

Re: Базови упражнения с щанги и собствено тегло ?

  0     Мнениеот българиец на 06 Мар 2012, 18:44

BVLGARIYI написа:Тяга , Лег , Клек ! Набиране , Кофички , Лицеви Опори ! Нещо друго да допълните ?


След няколко години фитнес, през които всеки, занимаващ се с това трябва да мине, останах само на въпросните: един ден правя гърди, като основното ми е лег и трапец, на другия клекове, като отделям внимание и на прасците отделно и набирания, като разнообразявам през няколко тренировки и вкарвам и малко лостове и на третия ден правя тяга и рамене. Ръцете съм ги оставил, защото са ми достатъчно големи и силни, без изобщо всъщност да са като на някои - по 50 см., но нямам нужда, даже напротив - тоя бицепс за какво ми е в бойните изкуства, освен да пречи? Но както си го представил, малко грубо, но около това е редно да се въртят всички тренировки за напреднали или бойци. Хубави са упражненията, които правят щангистите. А отделно, за да подобриш ударите, което вече не е напълно фитнес, а подготовка на боец, която е по-различна, като цели, има и други упражнения - удари с гири в ръце, удари по автомобилна гума с тежък чук, движения с пудовки.
Аватар
българиец
 
Мнения: 289
Регистриран на: 06 Мар 2012, 17:37

Предишна

Назад към Тренировки и упражнения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron