Най-големият сайт за бойни спортове

       

Карате + Фитнес

Всякакви дискусии относно различни тренировки и упражнения.

Re: Карате + Фитнес

  0     Мнениеот kuzman на 26 Мар 2012, 08:05

българиец написа:Не е по-добре. Това е някаква много надценена форма на фитнес, която не е пълноценна - няма ли клек и тяга - няма цялостен растеж и сила в тялото. Лостовете са хубаво нещо, но силата се мери с издръжливост, избухливост, първична сила. А уличният фитнес ще ти даде основно първото. Фитнесът, като такъв, включва всичко: тичане, лостове, пудовки, щанги и прочее.

След всяка серия се прави разтягане, за да не се втърдява мускулът. Аз от години тренирам Киокушин и фитнес, нямам проблем.

Нищо не пречи да се комбинира фитнес, силов трибой или кросфит, който по-скоро обединява предните две с бойно изкуство. Даже е желателно, все пак силата е важна част от характеристиката на боеца, а фитнесът, при по-доброто му познаване, тренира сърцето, дишането, издръжливостта.


Тук мога да поспоря много с теб.
Човек, че може да комбинира всеки БИ с фитнес, може. Въпроса е, какво печели.
Класическия фитнес е голям бич за бойните изкуства и трениращите, поради следните причини:
- промотира изолация - това е възможно най-неправилното нещо (поне по мое мнение), което можеш да правиш, като трениращ БИ. Идеята зад повечето ти движения е тялото ти да работи синергично и мускулите ти да извършват движението заедно и взривно. Изолацията буквално УБИВА синергията, а от там и взривността.
- повишената хипертрофия - качването на голяма мускулна маса и килограми, рядко се отразява добре на бойците, особено от непрофесионалните кръгове. Издръжливостта ти неминуемо ще падне и онези бягащи пътечки в залата няма да ти помогнат.
Силовия трибой се подмята под път и над път в този форум, така че много искам да изясня нещо:
- Силовия трибой НЕ Е просто да правиш клек, лег и тяга. Силовия трибой е да правиш клек, лег и тяга с максимална интензивност при утежнение 97% и нагоре от максимума ти. Фактора "повторение" отива в тоалетната.
В силовия трибой се гледат МАКСОВЕ. Максимална изтласкана тежест.
Това не е нещо, което бих препоръчал на който ида е, който иска да се занимава с бойни спортове. Изисква много време, усилия, енергия и е много травматично.
Иначе клека, лега и тягата са добри упражнения, но не трябва да се правят трибойстака.
От всичко, което си изброил, за бойни спортове, най-много ми допада кросфит-а, понеже набляга на основни качества за бойците:
- синергия
- издръжливост
- гъвкавост
- динамика в движенията
- интервалите на силова работа

Преди да кажеш, че те нападам, заяждам и т.н., или пък, че съм някаква скапана консерва, дето не разбира нищо от силови тренировки, искам да вметна следното - за мен, силовата подготовка е нещо много важно. Просто приоритетите на боеца не трябва да се мешат с тези на културиста, трибоеца, фитнес ентусиаста. Трябва да има разнообразие (щанги, собствено тегло, дъмбели и др.), трябва да има мощни, взривни и синергични движения (клек, тяга, изтласкване и изхвърляне и др.) и трябва да има кардио тренировки.

Поздрави !
Аватар
kuzman
 
Мнения: 147
Регистриран на: 06 Мар 2011, 20:12
Град: Sofia

Re: Карате + Фитнес

  0     Мнениеот българиец на 26 Мар 2012, 15:32

Е че спори колкото щеш. Има нещо, което едва ли някой ще отрече – бой без тежести не става. Естествено, за боецът приоритет е издръжливост, кардио, но силата също е едно от нещата, които го изграждат. Кое вече вдървява мускула и прочее е относително заради ген и начин на трениране.

Фитнес е общо понятие. Фитнес е дори бягането, съчетано с малко лостове и лицеви опори. То и самият корен на думата (fit) означава здрав, в кондиция, силен… Но говорейки за бойни изкуства, изключваме културизма, както и вдигането на тежести. Първото е възможно най-безсмисленото нещо, вдигането на тежести вече си е сериозен спорт, за надарени не само със сила, но и техника. Доколкото има основни упражнения в него, които се практикуват от всички – бойци, трибойци, културисти – това му е близкото с подготовката на боеца. Но само близост. Най-много, на боеца му трябват трибоят и кросфитът. Затова не си ме разбрал правилно, като съм казал, че тренирам фитнес и наблягам на трибоя – аз не се занимавам с културизъм. И точно понеже трибоят не е само повторения на трите основни упражнения (и поддържащи такива), а силов опит с максимална тежест, то аз точно това и правя, съчетавайки го основно с успоредки и лостове (само за раменете и гърба ползвам и други уреди). Но той така или иначе ми е второстепенен, защото издръжливост аз правя в доджото, а бойните изкуства са ми приоритет, много по-присърце изобщо. Та реално не е и точно професионална подготовка на трибоец. Затова и бавно вдигам постиженията, отделно и защото внимавам, тъй като на тяга и клек веднъж става белята. И все пак ми вървят, смея да кажа, че е даденост, ако не и ген, като син на национал по вдигане на тежести. Но това е нещо индивидуално и съм далеч от мисълта, че само аз съм така. Ако ти кажа и каква ми е точно програмата, ще видиш, че много добре си пасва с бойната ми подготовка, като се допълват взаимно.

Инак добре те разбрах, няма кавга тука. Но прочети пак предния ми пост и ще видиш, че внимателно съм подбирал думите. Най-голямото объркване при повечето хора е, че свързват културизма с фитнеса. А то не е така. Иначе нямаше да има лекоатлети, футболисти, бойци, културисти и просто хора, нуждаещи се да подобрят фигура и кондиция във фитнес залите.
Аватар
българиец
 
Мнения: 289
Регистриран на: 06 Мар 2012, 17:37

Re: Карате + Фитнес

  0     Мнениеот TyroneSpong89 на 26 Мар 2012, 17:06

българиец написа:Е че спори колкото щеш. Има нещо, което едва ли някой ще отрече – бой без тежести не става. Естествено, за боецът приоритет е издръжливост, кардио, но силата също е едно от нещата, които го изграждат. Кое вече вдървява мускула и прочее е относително заради ген и начин на трениране.

Фитнес е общо понятие. Фитнес е дори бягането, съчетано с малко лостове и лицеви опори. То и самият корен на думата (fit) означава здрав, в кондиция, силен… Но говорейки за бойни изкуства, изключваме културизма, както и вдигането на тежести. Първото е възможно най-безсмисленото нещо, вдигането на тежести вече си е сериозен спорт, за надарени не само със сила, но и техника. Доколкото има основни упражнения в него, които се практикуват от всички – бойци, трибойци, културисти – това му е близкото с подготовката на боеца. Но само близост. Най-много, на боеца му трябват трибоят и кросфитът. Затова не си ме разбрал правилно, като съм казал, че тренирам фитнес и наблягам на трибоя – аз не се занимавам с културизъм. И точно понеже трибоят не е само повторения на трите основни упражнения (и поддържащи такива), а силов опит с максимална тежест, то аз точно това и правя, съчетавайки го основно с успоредки и лостове (само за раменете и гърба ползвам и други уреди). Но той така или иначе ми е второстепенен, защото издръжливост аз правя в доджото, а бойните изкуства са ми приоритет, много по-присърце изобщо. Та реално не е и точно професионална подготовка на трибоец. Затова и бавно вдигам постиженията, отделно и защото внимавам, тъй като на тяга и клек веднъж става белята. И все пак ми вървят, смея да кажа, че е даденост, ако не и ген, като син на национал по вдигане на тежести. Но това е нещо индивидуално и съм далеч от мисълта, че само аз съм така. Ако ти кажа и каква ми е точно програмата, ще видиш, че много добре си пасва с бойната ми подготовка, като се допълват взаимно.

Инак добре те разбрах, няма кавга тука. Но прочети пак предния ми пост и ще видиш, че внимателно съм подбирал думите. Най-голямото объркване при повечето хора е, че свързват културизма с фитнеса. А то не е така. Иначе нямаше да има лекоатлети, футболисти, бойци, културисти и просто хора, нуждаещи се да подобрят фигура и кондиция във фитнес залите.

Ако нямаш нищо против били споделил фитнес програмата cи,за да я сверя с моята?
Аватар
TyroneSpong89
 
Мнения: 23
Регистриран на: 13 Дек 2010, 23:40
Град: Varna

Re: Карате + Фитнес

  0     Мнениеот българиец на 26 Мар 2012, 17:42

На лично съобщение. Иначе няма проблем да я споделя.
Аватар
българиец
 
Мнения: 289
Регистриран на: 06 Мар 2012, 17:37

Re: Карате + Фитнес

  0     Мнениеот rck8888 на 26 Мар 2012, 22:13

Интересно ми е как съвместяваш силовия трибой и бойните спортове, понеже мисля, че е доста трудно да правиш малко повторения с максимална тежест без да си тренирал преди това доста време с тежести както културистите. Имаш ли против да споделиш каква е програмата по която тренираш?
rck8888
rck8888
 
Мнения: 166
Регистриран на: 23 Яну 2012, 20:48

Re: Карате + Фитнес

  0     Мнениеот българиец на 26 Мар 2012, 23:42

rck8888 написа:Интересно ми е как съвместяваш силовия трибой и бойните спортове, понеже мисля, че е доста трудно да правиш малко повторения с максимална тежест без да си тренирал преди това доста време с тежести както културистите. Имаш ли против да споделиш каква е програмата по която тренираш?


Бъркаш. Културистите тренират по друг начин и с друга цел. Но и боецът (на снимката е легендата Анди Хуг, който го има на записи да дърпа 240 тяга с тегло от 98 кг., което е доста сериозно постижение, за човек, чийто приоритет не са тежестите) има развита и оформена мускулатура, просто е нормална на вид, а на качества - различна.

Истина е, че тежестите ги започнах като малък за един период, после прекратих и започнах отново след години. Но така или иначе съм спортувал винаги. И тогава започнах и бойните изкуства. А нима те не изграждат?

Програмата ми сега е различна от онази, от която имах нужда в началото, за да поразвия мускулатура. Ще ти я дам и на теб на лично съобщение. Но както казах: все пак моето не е режим с цел професионален трибой. Наблягам на бойните изкуства и понякога от фитнес до фитнес имам 3-4 дни интервал.
Аватар
българиец
 
Мнения: 289
Регистриран на: 06 Мар 2012, 17:37

Re: Карате + Фитнес

  0     Мнениеот rck8888 на 27 Мар 2012, 20:11

Първо да ти благодаря, че ми прати програмата си на тренировки. Покрай нея си попреосмислих моята, щото нещо от доста време нямам развитие като сила и мускули.
А по въпроса за комбинацията на фитнеса с бойния спорт както виждам от това което си писал май при правилно избрана програма на трениране и натоварване на мускулните групи е възможно осъвместяването на двете неща. Само мисля, че е важно да се внимава с мускулния растеж, защото например като растеш много на ръка в боксовите тренировки това ти пречи.
rck8888
rck8888
 
Мнения: 166
Регистриран на: 23 Яну 2012, 20:48

Re: Карате + Фитнес

  0     Мнениеот българиец на 27 Мар 2012, 20:38

За нищо, щом ти е била от полза, това е важно.

А относно тежестите и бойните изкуства - един боец трябва сам да прецени категорията, в която се чувства най-добре, естествено, това е в рамките и на ръста. А това тегло трябва да е от мускули, от качествена маса. И според нуждите на боеца, както казваш - от голям бицепс полза няма, дори от голям трицепс - вторият е важен, защото е разгъвач, но не означава, че трябва да е голям. Размерът не е признак за потенциал и качество, а точно това цели да развие един боец, докато културистът по-скоро тренира за визия. Затова ти бях писал и колко малко се занимавам с ръцете ми, тъй като вече имам изградени в някаква степен.

Колкото до трибоя и боя, хехе, тенденцията в трибоя е той да развива експлозивност и издръжливост, затова е добре да е съпроводен от поддържащи упражнения, които се изпълняват със среден брой повторения (8-12), което аз правя, както си видял.

А силата на човек изобщо - тя има няколко характеристики: експлозивност (във вдигането на тежести), издръжливост (много повторения), първичност (силово вдигане). Всичките са необходими на един боец, кой как ще ги развие е индивидуално според даденост, стил. Силата е особено понятие изобщо, ето ти пример: двама души в една категория - до 100 кг. Единият вдига от лег 190 кг. два пъти, но успява да вдигне 200 един път, докато вторият вдига 190 четири пъти, но не може да вдигне 200. Е кой е по-силен? :DD И това е често срещано. И съвсем не е странно.
Аватар
българиец
 
Мнения: 289
Регистриран на: 06 Мар 2012, 17:37

Re: Карате + Фитнес

  0     Мнениеот TheBeast на 28 Мар 2012, 12:06

българиец написа:На лично съобщение. Иначе няма проблем да я споделя.


Здравей, ако не е проблем, ще може ли да ми пратиш програмата си и на мен, че тази тема ми стана интересна :)
TheBeast
TheBeast
 
Мнения: 35
Регистриран на: 31 Авг 2011, 14:12
Град: Sofia

Re: Карате + Фитнес

  0     Мнениеот barakuda на 29 Мар 2012, 14:30

Да не ставам нахален и аз да искам, но ми е интересна програмата ти щом всеки се интересува от нея :)
barakuda
barakuda
 
Мнения: 37
Регистриран на: 18 Сеп 2011, 15:31
Град: tryavna

Предишна

Назад към Тренировки и упражнения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron