Зареждане

Правилник по Бразилско жиу-жицу на IBJJF

Правилник по Бразилско жиу-жицу на IBJJF
Публикувано на: Януари 26, 2012 в 10:00 ч

Основен правилник на Световната федерация по Бразилско жиу-жицу

•    Турнирите на Световната купа по Бразилско жиу-жицу се извършват на принципа на директната елиминация следвайки официалните правила на IBJJF( International Brazilian Jiu-Jitsu Federation).
 
•    Кимоното (Ги) задължително трябва да спазва стандартите на IBJJF.
Можете да носите бяло, синьо или черно на цвят кимоно.
Ще имате възможността да си носите второ, като резерва в случай, че първото не мине инспекцията. Ще имате 2 шанса да минете инспекцията. 

•    Състезател може да запише победа чрез: събмишън (предаване на противника) , точки, превъзходство или съдийско решение


•    Времетраене на срещата: 5 минути за бял,син и лилав колан при мъже и жени над 18 години.


•    Точкова система:
4 точки – маунт, взимане на гръб
3 точки – бягство от противников гард (минаване на гард)
2 – тейкдаун, суип (обръщане), коляно върху корем
Превъзходство се дава въз основа агресивност, опити за събмишън, опити за тейкдаун и превъзходство при позиционирането.


•    Тейкдаун (сваляния):
Всякакъв вид сваляне или полагане на опонента по гръб – 2 точки.
Ако опонента е хвърлен на татамито и не се приземи на гърба си, то хвърлящия трябва да го затисне за земята в същата позиция за поне 3 секунди, за да вземе точките от тейкдауна.

Бележка 1: Ако тейкдауна приключи извън централните очертанията на татамито и не се излиза от неговата граница, то тейкдауна се зачита, само ако при изпълнието му, хвърлящия е бил и с двата крака в централните очертания.
Бележка 2: Ако един от състезателите има коляно опряно в татамито и бъде свален, този който е извършил тейкдауна ще получи 2 точки, стига да е стъпил и с двата крака на земята. Ако и двете колене на състезателя са опрели в земята, и бъде свален, то стоящия (хвърлящия) опонент трябва да влезе в сайд и да задържи позицията, за да получи превъзходство.
Бележка 3: Ако един от състезателите опита влизане в краката, при което опонента му седне и изпълни суип, то точките ще получи състезателя извършил суипа, а не този, който влиза за тейкдаун
 Бележка 4: Ако един от състезателите изпълните хвърляне, и завърши с опонента върху себе си, хвърлящия получава 2 точки за тейкдаун, а хвърления – превъзходство.
Ако състезателя изпълни хвърляне, което завършва в противников гард, и бъде суипнат, то и двамата претендента получават по 2 точки.
 

Минаване на гард: Минаване на гард има когато, състезателя е между краката или над  опонента си, мине в сайд, установявайки перпендикулярна или надлъжна позиция спрямо  торса му, доминирайки и оставяйки му никакво пространство да се движи или да избяга от позицията, независимо дали е по гръб или настрани.

Бележка: Ако състезателя,който е отдолу  избяга от ситуацията, заставайки на колене или изправяйки се,то изпълнителя  няма да получи 3-те точки, но ще му се отчете превъзходство.
 
•    Коляно върху корем: Позицията се признава, когато състезателя, който е отгоре, сложи коляното си върху стомаха на опонента, държейки яката или ръкава и колана, като свободния крак сочи към главата на опонента – 2 точки
Бележка: Ако състезателя, който е отдолу не позволи на опонента си да постави коляно върху стомаха му и ако състезателя отгоре не установи стабилна позиция, няма да получи точки, но ще му се зачете превъзходство.

•     Маунт: Позицията се признава, когато състезателя седне върху торса на опонента си; опонента може лежи по корем, настрани (сайд) или по гръб. Изпълняващия може да е върху една ръцете на опонента, но никога върху двете. Позицията се зачита и когато изпълняващия има коляно и крак опряни в татамито- 4 точки.
Бележка: Точки няма да бъдат дадени, ако краката или коленете на изпълняващия маунт, бъдат върху крака на този, който е отдолу.
Също така, ако при изпълнение на триъгълник в гард, изпълняващия обърне опонента в маунт, това не се брои за маунт, а за суип.


•    Взимане на гръб:  Позицията се признава когато състезателя сграбчи гърба на опента си, котролирайки врата с ръце, краката се намират около талията и ходилата са от вътрешната страна на противниковите бедра, възпирайки го да напусне позицията – 4 точки. 
Бележка: Точки няма да бъдат дадени, ако и двете пети, не са правилно позиционирани във вътрешната част на противниковите бедра.
Позицията се зачита и когато състезателя е заключил и една от ръцете посредством краката си. Ако и двете ръце бъдат заключени, точки няма да бъдат дадени .
 
•    Суип : Позицията се зачита тогава, когато състезателя, който е отдолу, държи опонента си в гард (между краката си) или в халф-гард (с един противников крак между своите) и успее да мине върху опонента, обръщайки позицията му- 2 точки.

Бележка 1: Суип няма да бъде зачетен, ако движението не започне от гард или халф-гард.
Бележка 2: Ако състезателя изпълняващ суип-а, достигне гърба на опонента по време на изпълнението, ще получи 2 точки.
 Бележка 3: Ако суипа започне от гард, и при завършването му и двамата състезатели са на крака, и суипващия изпълни тейкдаун, при който запади позицията си отгоре, ще получи 2 точки. 


•    Превъзходство
Смята се за превъзходство когато състезателя прави опити, но фактически не завършва никое от основните движения ( суип, тейкдаун,събмишън и т.н.)

Превъзходство при тейкдаун: Отсъжда се когато има видима загуба на равновесие, при която изпълнителя почти завършва тейкдауна

 • Превъзходство при затворен гард (когато състазетеля отдолу е заключил с крака талията на опонента си):


А) Този отгоре ще спечели превъзходство атакувайки, опитвайки да доминира или да мине гарда. За да отсъди съдията „превъзходство”, състезателя, който е отгоре трябва почти да успее да мине противниковия гард, а опонента му да положи видими усилия за да запази позицията си.
 B) Този отдолу ще полужи превъзходство ако почти направи суип, поставяйки опонента в опасна ситуация, или опита ключ, който принуждава опонента да се защитава.


Бележка: За да се сметне суипа достоен за „превъзходство” , суипващия трябва да е с отворени крака.
Ако резултата на таблото е равен, от съдията зависи дали ще отсъди „превъходство”  следвайките следните критерии:

 • Превъзходства ще бъдат отсъждани при борба в стойка, както и на земя, на опонента, който е по-инициативен, играе по-агресивно и прави повече опити за техники, пробва  да влиза за тейкдауни и други завършващи движения по време на боя.
Или демонстрира, че доминира в мача, като принуждава опонента си да стои в дефанзива. 

•    Забрани и ограничения:
• Във всички категории, главният съдия има правото да прекрати мача, когато един от опонентите е в опастност или  е сериозно наранен  в следствие на събмишън, обявявайки за победител, този който е изпълнил събмишън-а
 • Ключовете и усукванията на врата са забранени във всички категории, като изключение правят само видовете душене в категориите „Юноши” и „Мъже”, всички цветове колани.
• Борцови или каквито и да е обувки, шлемове, каски, каквито и да тениски под кимоното (изключение се прави само жените) и каквато и да е друга защитна екипировка, която може да повлияе на изхода на мача е забранена.
При мъже „Мъже” до „Мъже старша възраст”  (Син и лилав колан): са забранени: MATA LEO WITH FOOT SLAM FROM THE GUARD, LEG LOCKS CERVICAL (only without chokes) BICEPS LOCK, CALF LOCK, SCISSORS TAKEDOWN, HEEL HOOK

Екипа на сайта благодари на организаторите  от Soul Fighter Romania за проявеното съдействие.
 

Последни новини

Оферта на деня

Горещи Новини

Видео

Най-четени статии днес